Przebieg pracy zawodowej
Po zakończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 1983-1989, rozpocząłem pracę w Klinice Rozrodczości Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych AMG.
Od 1999 do 2010 r. byłem zatrudniony na stanowisku adiunkta początkowo I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Gdańsku, a następnie Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do końca 2013r. pracowałem w Klinice Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
To, co robię, to po części kontynuacja pracy mojego ojca, Jana Grzybowskiego, gdańskiego położnika i ginekologa i mojej mamy, Zuzanny Grzybowskiej, która była położną.
Szczególne zainteresowania
Diagnostyka wad płodu
Badania prenatalne I, II, III trymestru
Ciążowa choroba trofoblastyczna
Pojedyncza tętnica pępowinowa (pępowina dwunaczyniowa)
Badania USG
Przygodę z fascynującą techniką obrazowania, jaką jest ultrasonografia, rozpocząłem w 1992r. Stale podnosząc kwalifikacje, staram się wykorzystywać tę metodę diagnozowania, tak, aby jak najlepiej służyła w codziennym rozwiązywaniu problemów położniczo-ginekologicznych. Pomaga mi w tym przestrzeganie standardów i, jak to ma miejsce w przypadku badań prenatalnych pierwszego trymestru, audyt i system kontroli obrazów rekomendowany przez Fetal Medicine Foundation w Londynie. Posiadam certyfikaty oceny przezierności karkowej (NT), kości nosowej (NB), przepływu w przewodzie żylnym (DV), przepływu przez zastawkę trójdzielną (TV) i przepływu w tętnicach macicznych. Dzięki takiej rozszerzonej ocenie szacowanie ryzyka trisomii 21, 18 i 13 jest bardziej precyzyjne od badania podstawowego, w oparciu jedynie o przezierność karkową. Różnica w skrajnych przypadkach może być nawet 40-to krotna.
Ciążowa choroba trofoblastyczna – konsultacje, kwalifikacja do leczenia
Ciążowa choroba trofoblastyczna, to termin, pod którym kryje się zespół patologii, obejmujący zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. Różnorodność morfologiczna i kliniczna, od zaśniadu groniastego całkowitego i częściowego, poprzez zaśniad inwazyjny, trofoblastyczny guz miejsca łożyskowego po raka kosmówki, nieprzerwanie stanowią wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych lekarzy.
Moje zainteresowania tą grupą schorzeń rozpoczęły się w 1990r. i trwają nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Zaowocowały one rozprawą doktorską w 1998r. p.t.”Kliniczna charakterystyka i ocena wyników leczenia chorych z ciążową chorobą trofoblastyczną”, której promotorem był Prof. dr hab. med. Jerzy Mielnik. Wieloletnia praca w Poradni Chorób Trofoblastu uświadomiła mi, z jak złożonym problemem przyszło mi się zmierzyć. Wiedzą i zdobytym doświadczeniem staram się wspierać dotknięte tą chorobą pacjentki.